Benq 27" 2K QHD 2560x1440 Monitor with HDRi Technology
SKU
EW2780Q
ManufacturerBenQ
Condition: New
In stock
$312.91

Built-in Devices
| Webcam | No |
Power Description
| Operating Power Consumption | 52 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Energy Star | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | EW2780Q |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Model | EW2780Q |
| Product Name | EW2780Q Entertainment Monitor with HDR Technology |
| Product Line | Entertainment |
| Brand Name | BenQ |
Physical Characteristics
| Color | Metallic Black |
| Metallic Gray | |
| Weight with Stand (Approximate) | 13.23 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 18.17" |
| Width with Stand | 24.17" |
| Depth with Stand | 7.72" |
Video
| Brightness | 350 Nit |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 20000000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1000:1 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| 99% sRGB |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 9.2 mil |
| Response Time | 5 ms GTG |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | No |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Screen Size Class | 27" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
