Benq 4K-Laser-St, , 3840X2160, DLP, 5000,100000:1
SKU
LK953ST
ManufacturerBenQ
Condition: New
In stock
$5,499.00

Power Description
| Operating Power Consumption | 585 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Projection Lens
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Throw Type | Short Throw |
Technical Information
| Projection Method | Ceiling |
| Front |
General Information
| Product Type | DLP Projector |
| Manufacturer Part Number | LK953ST |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Model | LK953ST |
| Product Name | 4K HDR Installation Laser Projector with 5000 Lumens | LK953ST |
| Product Line | BlueCore |
| Brand Name | BenQ |
Video
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 2160p |
Lamp
| Lamp Type | Laser |
| Number of Lamps | 1 |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.27 lb |
| Color | Black |
| Height | 6.3" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 15" |
Image
| Contrast Ratio | 3000000:1 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| 5000 lm | |
| Graphic Mode | 4K |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
