Cisco AIR-LAP1231G-A-K9-RF Aironet 1200 Access Point
SKU
AIR-LAP1231G-A-K9-RF
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$102.00

| General Information | |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Manufacturer Part Number | AIR-LAP1231G-A-K9-RF |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | LAP1231G |
| Product Name | Aironet LAP1231G Wireless Access Point |
| Product Line | Aironet |
| Product Series | 1200 |
| Brand Name | Cisco |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Management Port | Yes | Physical Characteristics |
| Weight (Approximate) | 1.60 lb |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Height | 1.7" |
| Depth | 7.2" |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Technical Information | |
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g |
| Indoor Antenna Range | 410 ft |
| Outdoor Antenna Range | 700 ft |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
