Cisco UCS-C210M2-VCD2-RF C210 M2 Intel Quad-core (4 Core) 2.66 GHz Xeon 48 GB Server
SKU
UCS-C210M2-VCD2-RF
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$8,708.89

| Controllers | |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID Supported | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Matrox |
| Graphics Controller Model | G200 |
| General Information | |
| Product Type | Server |
| Manufacturer Part Number | UCS-C210M2-VCD2-RF |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | UCS C120 M2 Server |
| Product Series | C210 M2 |
| Brand Name | Cisco |
| Product Condition | Refurbished |
| Memory | |
| Maximum Memory | 192 GB |
| Standard Memory | 48 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 28.4" |
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 650 W |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 2.66 GHz |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5640 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Storage | |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Total Hard Drive Capacity | 3 TB |
| Hard Drive Configuration | 10 x 300 GB |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
