HPE Storeeasy 1560 16TB SATA Storage
SKU
Q2R97B
ManufacturerHPE
Condition: New
In stock
$3,750.20

Software
| Operating System | Windows Storage Server 2016 Standard |
I/O Expansions
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Gigabit Ethernet |
Power Description
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
Controllers
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, 1 ADM, 10 ADM |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Drive Interface | Serial ATA/600 |
General Information
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
| Manufacturer Part Number | Q2R97B |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 1560 |
| Product Name | StoreEasy 1560 16TB SATA Storage |
| Product Line | StoreEasy |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | HPE |
Storage
| Total Hard Drive Capacity Installed | 16 TB |
| Number of Hard Drives Supported | 4 |
| Number of Hard Drives Installed | 4 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 55 lb |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4.5U |
| Height | 17.3" |
| Width | 7.7" |
| Depth | 18.9" |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Processor Type | Xeon Bronze |
| Processor Model | 3204 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Installed | 1 |
Management & Protocols
| Protocols | SMB |
| NFS | |
| iSCSI | |
| HTTPS | |
| FTPS | |
| FTP | |
| HTTP |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
