Lenovo 30AT000DUS ThinkStation P310 Intel Dual-core (2 Core) 3.70 GHz Core i3 4 GB Workstation
SKU
30AT000DUS
ManufacturerLenovo
Condition: New
In stock
$642.79

| Controllers | |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 530 |
| General Information | |
| Product Type | Workstation |
| Manufacturer Part Number | 30AT000DUS |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 30AT000DUS |
| Product Name | ThinkStation P310 30AT000DUS Workstation |
| Product Line | ThinkStation |
| Product Series | P310 |
| Brand Name | Lenovo |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| Memory | |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 4 |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 6.1 |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | EPEAT Gold |
| Energy Star | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0 oz |
| Color | Raven Black |
| Form Factor | Tower |
| Height | 14.8" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 16.8" |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 250 W |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 3.70 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-6100 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Generation | 6th Gen |
| Software | |
| Operating System | Windows 7 Professional Upgradable to Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Storage | |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
