Shuttle NC01U3 XPC nano Intel 2 GHz Core i3 Desktop Computer
SKU
NC01U3
ManufacturerNo
Condition: New
In stock
$419.41

| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 5500 |
| Graphics Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| General Information | |
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | NC01U3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.shuttle.com |
| Manufacturer | Shuttle, Inc |
| Product Model | NC01U3 |
| Product Name | XPC nano NC01U3 Desktop Computer |
| Product Line | XPC nano |
| Brand Name | Shuttle |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 12.70 oz |
| Color | Black |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 1.1" |
| Width | 5.6" |
| Depth | 5.6" |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-5005U |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
