Supermicro System-7049A-T
SKU
SYS-7049A-T
ManufacturerSupermicro
Condition: New
In stock
$1,273.80

Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Controllers
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | ASPEED |
| Graphics Controller Model | AST2500 |
Interfaces/Ports
| Number of SATA Interfaces | 10 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 1200 W |
Memory
| Maximum Memory | 2 TB |
| 2 TB | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Number of Total Memory Slots | 16 |
I/O Expansions
| Number of External 5.25" Bays | 3 |
| Number of Total Expansion Bays | 11 |
| Number of 3.5" Bays | 8 |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 4 |
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| Height | 17.8" |
| Width | 7" |
| Depth | 25.5" |
Processor & Chipset
| Processor Supported | Xeon |
| Processor Socket | Socket P LGA-3647 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C621 |
| Number of Processors Supported | 2 |
General Information
| Product Type | Barebone System |
| Manufacturer Part Number | SYS-7049A-T |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Product Model | 7049A-T |
| Product Name | SuperWorkstation 7049A-T |
| Product Line | SuperWorkstation |
| Brand Name | Supermicro |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
