WD Gold WD141KRYZ 14 TB Hard Drive - 3.5" Internal - SATA (SATA/600) - Server, Storage System Device Supported - 7200rpm - 5 Year Warranty SATA HDD 3.5IN
SKU
WD141KRYZ-20PK
ManufacturerWestern Digital
Condition: New
In stock
$9,287.93

Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Power Description
| Operating Power Consumption | 6 W |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Drive Performance
| Buffer | 512 MB |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | WD141KRYZ-20PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Packaged Quantity | 20 |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | WD141KRYZ |
| Product Name | Gold Enterprise Class SATA HDD Internal Storage, 14TB |
| Product Line | Gold |
| Brand Name | WD |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Technical Information
| Storage Capacity | 14 TB |
| Disk Format | 512e |
Miscellaneous
| Device Supported | Server |
| Storage System | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.52 lb |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
