Zyxel 802.11N Wireless Access Point
SKU
WAP3205V3
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$37.62

Technical Information
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Frequency Band | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Wireless Access Point |
| Manufacturer Part Number | WAP3205V3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | WAP3205 v3 |
| Product Name | Wireless N300 Access Point |
| Brand Name | ZYXEL |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Desktop | |
| Height | 0.9" |
| Width | 5.6" |
| Depth | 3.7" |
Interfaces/Ports
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | No |
| HDMI | No |
| VGA | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
