Zyxel 2 x Copper 2.5G Ports, 2X1/10G SFP+Ports
SKU
XGS1210-12
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$171.22

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 2 |
Power Description
| Power Source | AC Adapter |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year Lifetime |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.69 lb |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Length | 9.8" |
| Height | 1.1" |
| Width | 4.1" |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Total Number of Network Ports | 12 |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 2.5 Gigabit Ethernet Network |
| 8 x Gigabit Ethernet Network | |
| 2 x 10 Gigabit Ethernet Uplink |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | XGS1210-12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | XGS1210-12 |
| Product Name | 12-Port Web-Managed Multi-Gigabit Switch with 2-Port 2.5G and 2-Port 10G SFP+ |
| Brand Name | ZYXEL |
Media & Performance
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| 10GBase-X | |
| 10/100/1000Base-T | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| 2.5 Gigabit Ethernet | |
| 10 Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Optical Fiber |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
