Adesso AKB-120EB SlimTouch 120 3-Color Illuminated Compact Multimedia Keyboard
SKU
AKB-120EB
ManufacturerAdesso
Condition: New
In stock
$25.05

Battery Information
| Battery Included | No |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | Adjustable Brightness |
| Backlight On/Off | |
| Illumination Key | |
| Mute | |
| Play/Pause | |
| Volume Down | |
| Volume Up | |
| Windows Key | |
| Localization | French |
| English | |
| Keyboard/Keypad Features | LED Indicator |
| Quiet Keys | |
| Adjustable Backlighting | |
| Illuminated | |
| Large Keys | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Backlight | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |
| Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.98" |
| Keyboard/Keypad Width | 15.83" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.38" |
General Information
| Product Type | Keyboard |
| Manufacturer Part Number | AKB-120EB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Manufacturer | Adesso Inc |
| Product Model | AKB-120EB |
| Product Name | 3-Color Illuminated Compact Multimedia Keyboard |
| Brand Name | Adesso |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Windows |
| Certifications & Standards |
|
| System Requirements |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
