Adesso AKB-222UB Slimtouch 222 Antimicrobial Waterpoof Flex Keyboard (Compact Size)
SKU
AKB-222UB
ManufacturerAdesso
Condition: New
In stock
$13.76

Battery Information
| Battery Included | No |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | Wake-up |
| Volume Up | |
| Volume Down | |
| Stop | |
| Sleep | |
| Previous Track | |
| On/Off Switch | |
| Next Track | |
| My Favorites | |
| My Computer | |
| Mute | |
| Home Page | |
| Play/Pause | |
| Localization | English (US) |
| Keyboard/Keypad Features | Water Resistant |
| Flexible | |
| Oil Resistant | |
| Anti-bacterial | |
| Dust Proof | |
| Quiet Keys | |
| Foldable | |
| Lightweight | |
| Water Proof | |
| Washable | |
| Slim | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | Windows |
| PC | |
| System Requirements | Operating Systems:
|
| Country of Origin | China |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.16 oz |
| Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.43" |
| Keyboard/Keypad Width | 15" |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.82" |
General Information
| Product Type | Keyboard |
| Manufacturer Part Number | AKB-222UB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Manufacturer | Adesso Inc |
| Product Model | AKB-222UB |
| Product Name | Antimicrobial Waterproof Flex Keyboard (Compact Size) |
| Brand Name | Adesso |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
