Adesso NUPRINT310 High Speed 3.1 (80MM) Thermal Receipt Printer with 2048KB Input
SKU
NUPRINT310
ManufacturerAdesso
Condition: New
In stock
$91.74

Cutter
| Cutter Life | 1000000 Cuts |
Power Description
| Power Source | Power Adapter |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
Media Types & Handling
| Media Thickness | 3.15 mil |
| Media Type | Receipt |
| Maximum Label Width | 3.15" |
General Information
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | NUPRINT 310 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Manufacturer | Adesso Inc |
| Product Model | NuPrint 310 |
| Product Name | NuPrint 310 3 Inch Thermal Receipt Printer |
| Product Line | NuPrint |
| Brand Name | Adesso |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Height | 5.6" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 7.6" |
Technical Information
| Application/Usage | Desktop |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Features | Barcoding |
| Maximum Mono Print Speed | 10.24 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | SPARC |
| PC | |
| Country of Origin | China |
| Cables Included | RS-232 |
| USB |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
