Adesso SC NuScan 2500CU Antimicrobial spill resistant CCD Barcode Scanner RTL
SKU
NUSCAN2500CU
ManufacturerAdesso
Condition: New
In stock
$68.89

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.08 oz |
| Form Factor | Handheld |
| Length | 6.8" |
| Height | 2.7" |
| Width | 3.7" |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN 2500CU |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Manufacturer | Adesso Inc |
| Product Model | NuScan 2500CU |
| Product Name | NuScan 2500CU Spill Resistant Antimicrobial CCD Barcode Scanner |
| Product Line | NuScan |
| Brand Name | Adesso |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported |
|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Distance | 20" |
| Drop Specification | Withstanding 1.5m freefall drops |
| Scan Rate | 300 scan/s |
| Image Sensor Type | CCD |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Pitch) | 45° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Minimum Print Contrast | 30% |
Miscellaneous
| Application/Usage | Warehouse |
| Retail | |
| Library | |
| Healthcare | |
| Library | |
| Retail | |
| Warehouse | |
| Healthcare | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac |
| PC | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
