Adesso SC NuScan 2500TB Bluetooth Antimicrobial spill resistant 2D Barcode Scanner
SKU
NUSCAN2500TB
ManufacturerAdesso
Condition: New
In stock
$135.87

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.08 oz |
| Color | Black |
| Form Factor | Handheld |
| Length | 6.8" |
| Height | 2.7" |
| Width | 3.7" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Logistics |
| Healthcare | |
| Library | |
| Logistics | |
| Retail | |
| Warehouse | |
| Healthcare | |
| Library | |
| Retail | |
| Warehouse | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac |
| Android | |
| PC | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN 2500TB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Manufacturer | Adesso Inc |
| Product Model | 2500TB |
| Product Name | NUSCAN 2500TB Bluetooth Spill Resistant Antimicrobial 2D Barcode Scanner |
| Product Line | NuScan |
| Brand Name | Adesso |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported |
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Distance | 12" |
| Drop Specification | Withstanding 1.5m freefall drops |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 2D |
| 1D | |
| Reading Angle (Pitch) | 45° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Motion Tolerance | 5 in/s |
| Minimum Print Contrast | 30% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
