Adesso 2D H&Held Wireless Barcode Scanner
SKU
NUSCAN2700R
ManufacturerAdesso
Condition: New
In stock
$108.08

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Network & Communication
| Radio Frequency | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Color | Black |
| Form Factor | Handheld |
| Length | 6.6" |
| Height | 2.4" |
| Width | 3.4" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Retail |
| Warehouse | |
| Healthcare | |
| Library | |
| Logistics | |
| Retail | |
| Warehouse | |
| Healthcare | |
| Library | |
| Logistics | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Android | |
| Mac | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN2700R |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Manufacturer | Adesso Inc |
| Product Model | NuScan 2700R |
| Product Name | NuScan 2700R 2D Wireless Barcode Scanner with Charging Cradle |
| Product Line | NuScan |
| Brand Name | Adesso |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported |
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Drop Specification | Withstanding 1.5m freefall drops |
| Scan Rate | 120 scan/s |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Scanning Capability | 1D |
| 2D | |
| Maximum Ambient Light | 70000 lux |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
