Adesso SC NuScan 3500TB 2D Bluetooth Antimicrobial Barcode Scanner
SKU
NUSCAN3500TB
ManufacturerAdesso
Condition: New
In stock
$137.86

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.96 oz |
| Form Factor | Handheld |
| Length | 4.2" |
| Height | 1" |
| Width | 1.9" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Healthcare |
| Retail | |
| Warehouse | |
| Library | |
| Logistics | |
| Healthcare | |
| Library | |
| Logistics | |
| Retail | |
| Warehouse | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Android | |
| Mac | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP66 |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN 3500TB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Manufacturer | Adesso Inc |
| Product Model | NuScan 3500TB |
| Product Name | NuScan 3500TB Bluetooth Antimicrobial Waterproof 2D Barcode Scanner |
| Product Line | NuScan |
| Brand Name | Adesso |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported |
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Distance | 12" |
| Drop Specification | Withstanding 1.5m freefall drops |
| Scan Rate | 300 scan/s |
| Image Sensor Type | CCD |
| Scanning Capability | 1D |
| 2D | |
| Reading Angle (Pitch) | 45° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Motion Tolerance | 24 in/s |
| Minimum Print Contrast | 30% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
