Adesso 2.4GHZ Wireless Keyboard & Mouse Combo
SKU
WKB-1330CB
ManufacturerAdesso
Condition: New
In stock
$17.34

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Battery Information
| Battery Size Supported | AAA |
| Battery Included | Yes |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
General Information
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Manufacturer Part Number | WKB-1330CB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Manufacturer | Adesso Inc |
| Product Model | WKB-1330CB |
| Product Name | WKB-1330CB - 2.4 GHz Wireless Desktop Keyboard and Mouse Combo |
| Package Type | Retail |
| Brand Name | Adesso |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | Volume Up |
| Volume Down | |
| Previous Track | |
| Play/Pause | |
| Next Track | |
| Mute | |
| Home | |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Number of Keys | 103 |
| Keyboard/Keypad Features | Spill Resistant |
| Quiet Keys | |
| Auto Power Off | |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution | 1200 dpi |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Number of Total Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.60" |
| Keyboard/Keypad Depth | 17.70" |
| Pointing Device Height | 4.50" |
| Pointing Device Width | 2.50" |
| Pointing Device Depth | 1.40" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 3.30 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WERCS | |
| Operating System Compatibility | Windows XP |
| Windows Vista | |
| Windows 8 | |
| Windows 10 | |
| Windows 7 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
