Adesso Multimedia Headset with Microphone 3.5MM Conn Inline Volume Control
SKU
XTREAMH5
ManufacturerAdesso
Condition: New
In stock
$15.56

Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
Microphone
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 6 ft |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 105 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Adjustable Earcup |
| Comfortable | |
| In-Line Volume Control | |
| Flexible | |
| Adjustable Headband | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |
| Color | Black |
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 3" |
| Width | 7" |
| Depth | 7.5" |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | XTREAM H5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Manufacturer | Adesso Inc |
| Product Model | H5 |
| Product Name | Xtream H5 - Multimedia Headset with Microphone |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Xtream |
| Brand Name | Adesso |
| Packing | Box |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
