Adesso Headset Xtream P2 USB Wired Multimedia Headset with Microphone
SKU
XTREAMP2
ManufacturerAdesso
Condition: New
In stock
$0.00

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.18" |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
Technical Information
| Cable Length | 5.91 ft |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 90 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Plug and Play |
| Noise Reduction | |
| In-Line Volume Control | |
| Adjustable Earcup | |
| Adjustable Microphone | |
| Comfortable | |
| Flexible | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
Microphone
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Noise Cancelling | |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | XTREAM P2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Manufacturer | Adesso Inc |
| Product Model | P2 |
| Product Name | USB Wired Headset with Built-in Microphone |
| Product Line | Xtream |
| Brand Name | Adesso |
| Packing | Box |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
