AOpen 91.DE801.0010 Digital Engine AMD 2.30 GHz R-Series No Desktop Computer
SKU
91.DE801.0010
ManufacturerAOpen
Condition: New
In stock
$564.51

| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon HD 7660G |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| General Information | |
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | 91.DE801.0010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aopen.com |
| Manufacturer | AOpen, Inc |
| Product Model | DE6100 |
| Product Name | Digital Engine DE6100 Desktop Computer |
| Product Line | Digital Engine |
| Brand Name | AOpen |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DVI | No |
| VGA | No |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Memory | |
| Standard Memory | No |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.46 lb |
| Height | 1.9" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 6.2" |
| Power Description | |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Processor Type | R-Series |
| Processor Model | R-464L |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
