Cisco ASA 5545-X with FirePOWER Services - 8 Port Gigabit Ethernet - USB - 8 x RJ-45 - 1 - Manageable - Rack-mountable 8GE AC 3DES/AES 2SSD
SKU
ASA5545-FPWR-K9
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$7,397.50

| Basic | |
| Brand Name: | Cisco |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Firewall Protection Supported: | Deep Inspection Firewall |
| Intrusion Prevention | |
| Stateful Packet Filtering | |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Product Family: | ASA 5500 |
| Product Type: | Network Security/Firewall Appl |
| Total Number of Ports: | 8 |
| Wireless LAN: | No |
| General Information | |
| Brand Name: | Cisco |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | ASA5545-FPWR-K9 |
| Product Line: | ASA |
| Product Model: | ASA 5545-X |
| Product Name: | ASA 5545-X with FirePOWER Services |
| Product Series: | 5500 |
| Product Type: | Network Security/Firewall Appliance |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots: | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| DSL Port: | No |
| Management Port: | Yes |
| Modem: | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 8 |
| PoE (RJ-45) Port: | No |
| Serial Port: | Yes |
| Total Number of Ports: | 8 |
| USB: | Yes |
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Memory | |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Standard Memory: | 12 GB |
| Miscellaneous | |
| Certifications & Standards: | Safety: |
| IEC 60950-1: 2005, 2ndEdition | |
| EN 60950-1:2006+A11: 2009 | |
| UL 60950-1:2007, 2ndEdition | |
| CSA C22.2 No. 60950-1-07, 2nd Edition | |
| Electromagnetic Compatibility (EMC): | |
| EN55022 2006+A1: 2007 Class A | |
| EN55024 1998+A1:2001+A2:2003 | |
| EN61000-3-2 2009 | |
| EN61000-3-3 2008 | |
| FCC:CFR 47, Part 15 Subpart B Class A 2010,ANSI C63.4 2009 | |
| ICES-003 ISSUE 4 FEBRUARY.2004 | |
| VCCI:V-3/2011.04 | |
| C-TICK:AS/NZS CISPR 22,2009 | |
| KC:KN22 & KN24 | |
| Package Contents: | ASA 5545-X with FirePOWER Services |
| 2 x Solid State Drive | |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Network Standard: | 10/100/1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit: | 1U |
| Depth: | 19.1" |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 1.7" |
| Width: | 16.7" |
| Power Description | |
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 240 GB |
| Technical Information | |
| Encryption Standard: | 3DES |
| Firewall Protection Supported: | Deep Inspection Firewall |
| Intrusion Prevention | |
| Stateful Packet Filtering | |
| Virtualization: | 1500 x Cisco Cloud Web Security Users |
| 2500 x IPsec VPN Peers | |
| 2 x Premium AnyConnect VPN Peers | |
| 750000 x Concurrent Connections | |
| 30000 x New Connections/Second | |
| 300 x Virtual Interfaces (VLANs) | |
| 2 x Security Contexts | |
| Warranty | |
| Limited Warranty: | 90 Day |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN: | No |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
