ASUS Rog Strix Go 2.4 Wireless Gaming Headset AI Noise-Canceling
SKU
ROGSTRIXGO2.4
ManufacturerASUS
Condition: New
In stock
$0.00

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
| Mini-phone (3.5mm) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10.23 oz |
| Form Factor | Circumaural |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
Technical Information
| Cable Length | 3.94 ft |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Features | Foldable |
| Lightweight | |
| Detachable Microphone | |
| Dolby Surround 7.1 | |
| Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Maximum Frequency Response | 40 kHz |
Microphone
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Noise Cancelling | |
| Bi-directional | |
| Microphone Design | Boom |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | ROG STRIX GO 2.4 |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Name | Strix Go 2.4 |
| Product Line | Strix Go 2.4 |
| Brand Name | Asus ROG |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
