Battery Technology (BTI) Battery for HP 840 G5 11.55V 50WH 4113MAH SS03XL
SKU
933321-855-BTI
ManufacturerBattery Technology (BTI)
Condition: New
In stock
$90.81

Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.87 oz |
Miscellaneous
| Compatibility | HP Notebooks:
|
| Country of Origin | China |
| Compatible to OEM Part Number |
|
Battery Information
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Output Voltage | 11.55 V |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 4330 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
General Information
| Product Type | Battery |
| Manufacturer Part Number | 933321-855-BTI |
| Manufacturer Website Address | http://www.batterytech.com |
| Manufacturer | Battery Technology Inc |
| Product Name | Battery |
| Brand Name | BTI |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
