Battery Technology (BTI) 4C Battery HP Probook 430 G3 440 G3 P3G13AA
SKU
RO04-BTI
ManufacturerBattery Technology (BTI)
Condition: New
In stock
$66.77

Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.87 oz |
Warranty
| Limited Warranty | 18 Month |
Miscellaneous
| Compatibility | HP ProBook Notebook:
|
| Country of Origin | China |
| Compatible to OEM Part Number |
|
Battery Information
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Output Voltage | 14.4 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
General Information
| Product Type | Battery |
| Manufacturer Part Number | RO04-BTI |
| Manufacturer Website Address | http://www.batterytech.com |
| Manufacturer | Battery Technology Inc |
| Product Name | Notebook Battery |
| Brand Name | BTI |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
