Belkin Boost Charge USB-C Wall Charger 18W + USB-C to LTG Cable Retail Box
SKU
F7U096DQ04-WHT
ManufacturerBelkin
Condition: New
In stock
$42.82

Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
Technical Information
| Device Supported | iPad |
| e-book Reader | |
| Digital Stylus | |
| USB Type C Device | |
| Smartphone | |
| Tablet PC | |
| iPhone | |
| iPad Pro | |
| iPad mini |
Physical Characteristics
| Height | 1.6" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 0.9" |
Power Description
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Current | 3.60 A |
| Maximum Output Power | 18 W |
General Information
| Product Type | AC Adapter |
| Manufacturer Part Number | F7U096DQ04-WHT |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Manufacturer | Belkin International Inc |
| Product Name | BOOST↑CHARGE USB-C Wall Charger 18W + USB-C to Lightning Cable |
| Product Line | BOOST↑CHARGE |
| Brand Name | Belkin |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
