Benq 4K/1.6x, Black, 3840X2160, DLP, 2000,100000:1, HDMIX2.0;RJ45;USB Typea;DC12V;USB
SKU
HT5550
ManufacturerBenQ
Condition: New
In stock
$2,747.85

Power Description
| Operating Power Consumption | 405 W |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Video
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 2160p |
Technical Information
| Projection Method | Ceiling |
| Front | |
| 3D Type | 3D Ready |
General Information
| Product Type | DLP Projector |
| Manufacturer Part Number | HT5550 |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Model | HT5550 |
| Product Name | True 4K UHD Projector with 100% DCI-P3/Rec.709 and HDR-PRO | HT5550 |
| Product Line | CinePrime |
| Brand Name | BenQ |
Lamp
| Lamp Power | 245 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 14.30 lb |
| Height | 6.6" |
| Width | 19.4" |
| Depth | 13.7" |
Projection Lens
| Optical Zoom | 1.6x |
| Maximum Focal Length | 22.90 mm |
| Minimum Focal Length | 14.30 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
Image
| Contrast Ratio | 100000:1 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Mode Brightness | 1800 lm |
| 1800 lm | |
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
