Benq MH733 4000 Lumens Full HD Network Business Projector
SKU
MH733
ManufacturerBenQ
Condition: New
In stock
$849.00

Power Description
| Operating Power Consumption | 320 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Video
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
Technical Information
| Projection Method | Front |
| Ceiling | |
| 3D Type | 3D Ready |
General Information
| Product Type | DLP Projector |
| Manufacturer Part Number | MH733 |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Model | MH733 |
| Product Name | 4000lm Full HD Network Business Projector | MH733 |
| Brand Name | BenQ |
Lamp
| Lamp Power | 240 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 8000 Hour |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Height | 4.7" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 8.7" |
Projection Lens
| Optical Zoom | 1.3x |
| Maximum Focal Length | 21.88 mm |
| Minimum Focal Length | 16.88 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
Image
| Contrast Ratio | 16000:1 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| 4000 lm | |
| Graphic Mode | Full HD |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
