Check Point Smart 1 225 Next Gen 25GTW Smartevent 1Y
SKU
CPAP-NGSM225
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$24,505.84

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Network & Communication
| Network Standard | 1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | CPAP-NGSM225 |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 225 |
| Product Name | Smart-1 225 Network Security/Firewall Appliance |
| Product Line | Smart-1 |
| Brand Name | Check Point |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Total Number of Ports | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | AntiBot |
| URL Filtering | |
| Application Control | |
| Antivirus |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.05 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 21.8" |
| Depth | 17.4" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
