Check Point 1530W Next Generation Appliance 802.11AC Wireless
SKU
CPAP-SG1530W-US
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$541.98

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Power Description
| Frequency | 60 Hz |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n/ac |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Total Number of Ports | 6 |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | SandBlast Threat Emulation |
| Threat Protection | |
| URL Filtering | |
| Zero Day Event | |
| Anti-spam | |
| AntiBot | |
| Antivirus | |
| Application Control | |
| Email Anti-virus | |
| Integrated Web Filtering | |
| Intrusion Prevention | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| RoHS | |
| WEEE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.17 oz |
| Form Factor | Desktop |
| Wall Mountable | |
| Rack-mountable | |
| Height | 1.5" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 6.3" |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG1530W-US |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 1530 |
| Product Name | 1530 Network Security/Firewall Appliance |
| Product Series | 1500 |
| Brand Name | Check Point |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
