Check Point 15600 Next Gen Threat Previous Sandblast
SKU
CPAP-SG15600-NGTX
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$68,662.41

I/O Expansions
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Number of Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG15600-NGTX |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 15600 |
| Product Name | 15600 Appliance |
| Brand Name | Check Point |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| RoHS | |
| TÜV-GS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 31.53 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 20.8" |
| Depth | 17.4" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Zero Day Event |
| URL Filtering | |
| Threat Protection | |
| Malware Protection | |
| Application Control | |
| Antivirus |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
