Check Point 1570 Next Generation Appliance
SKU
CPAP-SG1570
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$772.27

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Number of SFP Slots | 1 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 10 |
| Total Number of Ports | 10 |
Network & Communication
| Network Standard | 1000Base-F |
| 1000Base-T | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
General Information
| Product Type | Network Security Appliance |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG1570 |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 1570 |
| Product Name | 1570 Security Appliance |
| Product Series | 1500 |
| Brand Name | Check Point |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS | |
| REACH |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.92 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Desktop | |
| Height | 1.7" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 6.7" |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Application Control |
| Anti-spam | |
| Intrusion Prevention | |
| Secure IPsec VPN Connectivity | |
| Email Security | |
| Web Content Filtering | |
| Zero Day Event | |
| Threat Protection |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
