Check Point 16000 Next Generation Appliance Plus Package
SKU
CPAP-SG16000-PLUS
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$80,284.69

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
| Number of SFP+ Slots | 8 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 10 |
| Total Number of Ports | 10 |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| 10GBase-X | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Application Control |
| Antivirus | |
| AntiBot | |
| VPN Authentication | |
| Secure IPsec VPN Connectivity | |
| Threat Protection | |
| URL Filtering | |
| Firewall Authentication | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| RoHS | |
| WEEE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 39.70 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 24" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
General Information
| Product Type | High Availability Firewall |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG16000-PLUS |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 16000 |
| Product Name | Quantum 16000 Security Gateway |
| Product Line | Quantum |
| Brand Name | Check Point |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
