Check Point 16000 N Gen Appliance Base Package GA/Ship Sept 6
SKU
CPAP-SG16000
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$68,815.51

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 10 |
| Total Number of Ports | 10 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| REACH | |
| RoHS |
General Information
| Product Type | High Availability Firewall |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG16000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 16000 |
| Product Name | Quantum 16000 Security Gateway |
| Product Line | Quantum |
| Brand Name | Check Point |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 39.70 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 24" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Threat Protection |
| Secure IPsec VPN Connectivity | |
| Firewall Authentication | |
| Application Control | |
| VPN Authentication | |
| AntiBot | |
| URL Filtering | |
| Antivirus | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
