Check Point 3600 Next Generation Appliance - Base Package
SKU
CPAP-SG3600
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$3,764.56

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Total Number of Ports | 6 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| RoHS | |
| WEEE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.10 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.7" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 8.3" |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Application Control |
| Threat Protection | |
| URL Filtering | |
| Antivirus | |
| AntiBot | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
General Information
| Product Type | High Availability Firewall |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG3600 |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 3600 |
| Product Name | Quantum 3600 Security Gateway |
| Product Line | Quantum |
| Brand Name | Check Point |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
