Check Point 5100 Next Generation Threat Prevent Appliance
SKU
CPAP-SG5100-NGTP
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$7,284.88

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Total Number of Ports | 5 |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | VPN Authentication |
| URL Filtering | |
| Threat Protection | |
| Secure IPsec VPN Connectivity | |
| Firewall Authentication | |
| Antivirus | |
| AntiBot | |
| Application Control | |
| Anti-spam | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.90 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.7" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 8.3" |
General Information
| Product Type | High Availability Firewall |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG5100-NGTP |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 5100 |
| Product Name | 5100 Next Generation Security Gateway For The Branch And Small Office |
| Brand Name | Check Point |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
