Check Point 5800 Next Gen Threat Extraction Appliance
SKU
CPAP-SG5800-NGTX
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$41,053.05

I/O Expansions
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
Network & Communication
| Network Standard | 1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Total Number of Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | AntiBot |
| URL Filtering | |
| Application Control | |
| Threat Protection | |
| Antivirus | |
| Email Content Filtering | |
| Secure IPsec VPN Connectivity | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| RoHS | |
| TÜV-GS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.45 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 20" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG5800-NGTX |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 5800 |
| Product Name | 5800 Network Security/Firewall Appliance |
| Brand Name | Check Point |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
