Check Point 5900 Next Generation Threat Prevent Appliance
SKU
CPAP-SG5900-NGTP
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$45,103.08

I/O Expansions
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Total Number of Ports | 8 |
General Information
| Product Type | High Availability Firewall |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG5900-NGTP |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 5900 |
| Product Name | 5900 Next Generation Security Gateway For The Mid-Size Enterprise |
| Brand Name | Check Point |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.05 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 20" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | AntiBot |
| Antivirus | |
| Application Control | |
| Firewall Authentication | |
| Anti-spam | |
| URL Filtering | |
| VPN Authentication | |
| Threat Protection | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
