Check Point 6200 Next Generation Appliance
SKU
CPAP-SG6200
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$8,028.65

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| SFP+ | |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Total Number of Ports | 10 |
Network & Communication
| Network Standard | 1000Base-F |
| 1000Base-T | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | AntiBot |
| Anti-spam | |
| Antivirus | |
| URL Filtering | |
| Application Control | |
| Threat Protection | |
| Secure IPsec VPN Connectivity | |
| SandBlast Threat Emulation | |
| Intrusion Prevention | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| RoHS | |
| WEEE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 14.90 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 20" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
General Information
| Product Type | High Availability Firewall |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG6200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 6200 |
| Product Name | Quantum 6200 High Availability Firewall |
| Product Line | Quantum |
| Brand Name | Check Point |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
