Check Point 6800 Next Generation Appliance - Turbo P
SKU
CPAP-SG6800-TURBO
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$57,346.33

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 10 |
| Total Number of Ports | 10 |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Data Loss Prevention |
| Threat Protection | |
| Zero Day Event | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | QSFP+ |
| SFP+ | |
| SFP (mini-GBIC) | |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| WEEE | |
| RoHS |
Network & Communication
| Network Standard | 1000Base-F |
| 10/100/1000Base-T | |
| 10GBase-F | |
| 40GBase-F | |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.05 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 20" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG6800-TURBO |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 6800 |
| Product Name | Quantum 6800 Security Gateway |
| Product Line | Quantum |
| Brand Name | Check Point |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
