Check Point 6900 Next Generation Appliance Base Package
SKU
CPAP-SG6900
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$36,701.36

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Total Number of Ports | 8 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS | |
| REACH |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| 1000Base-F | |
| 10GBase-F | |
| 40GBase-F | |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG6900 |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 6900 |
| Product Name | Quantum 6900 Security Gateway |
| Product Line | Quantum |
| Brand Name | Check Point |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | QSFP+ |
| SFP+ | |
| SFP (mini-GBIC) | |
| Number of Total Expansion Slots | 10 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.63 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 20" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Threat Protection |
| Secure IPsec VPN Connectivity | |
| Application Control | |
| Antivirus | |
| AntiBot | |
| URL Filtering | |
| Zero Day Event | |
| Data Loss Prevention | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
