Check Point 750 Sec Appliance with THRT Previous Sec Suite Wired
SKU
CPAP-SG750-NGTP
ManufacturerCheck Point
Condition: New
In stock
$614.50

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 6 |
| Total Number of Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG750-NGTP |
| Manufacturer Website Address | http://www.checkpoint.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Check Point Software Technologies Ltd |
| Product Model | 750 |
| Product Name | 750 Network Security/Firewall Appliance |
| Product Series | 700 |
| Brand Name | Check Point |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Desktop | |
| Height | 1.7" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 6.1" |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Application Control |
| Antivirus | |
| Anti-spam | |
| Cyber Assault Protection | |
| Malware Protection | |
| Threat Protection | |
| AntiBot | |
| URL Filtering | |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
