Cisco AIR-BR1310G-J-K9 Aironet 1300 Access Point
SKU
AIR-BR1310G-J-K9
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$102.00

| General Information | |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Manufacturer Part Number | AIR-BR1310G-J-K9 |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | AIR-BR1310G |
| Product Name | Aironet 1300 Outdoor Access Point/Bridge |
| Product Line | Aironet |
| Product Series | 1300 |
| Brand Name | Cisco |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Management Port | Yes | Physical Characteristics |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Height | 8" |
| Depth | 8" |
| Technical Information | |
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g |
| Outdoor Antenna Range | 1095 ft |
| Total Number of Antennas | 1 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
