Cisco AIR-BR1410A-A-K9 Aironet 1400 Access Point
SKU
AIR-BR1410A-A-K9
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$3,306.67

| General Information | |
| Product Type | Wireless Bridge |
| Manufacturer Part Number | AIR-BR1410A-A-K9 |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | 1410 |
| Product Name | Aironet 1410 Wireless Bridge |
| Product Line | Aironet |
| Product Series | 1400 |
| Brand Name | Cisco |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet | Physical Characteristics |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Form Factor | Mast-mountable |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 4.2" |
| Depth | 11.4" |
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Technical Information | |
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a |
| Outdoor Antenna Range | 16 Mile |
| Total Number of Antennas | 1 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
