Cisco AIR-CT5520-K9 Aironet 5500 Access Point
SKU
AIR-CT5520-K9
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$7,895.00

| General Information | |
| Product Type | Wireless LAN Controller |
| Manufacturer Part Number | AIR-CT5520-K9 |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | 5520 |
| Product Name | 5520 Wireless Controller |
| Product Series | 5500 |
| Brand Name | Cisco |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | No |
| HDMI | No |
| VGA | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 30 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 31" |
| Depth | 19" |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Technical Information | |
| Frequency Band | 2.40 GHz |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
