Cisco ASR-9001-S ASR9000 Series Aggregation Services Router
SKU
ASR-9001-S
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$23,353.00

| General Information | |
| Product Type | Router Chassis |
| Manufacturer Part Number | ASR-9001-S |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | ASR 9001-S |
| Product Name | ASR 9001-S Router with 2 x 10 GE |
| Product Series | ASR 9000 |
| Brand Name | Cisco |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| Interfaces/Ports | |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Network & Communication | |
| VoIP Supported | No |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 30.20 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 18.5" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
