Cisco ONE Catalyst C1-C4506-E 4506-E 6 Ports Rack-mountable Switch
SKU
C1-C4506-E
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$3,021.97

| General Information | |
| Product Type | Switch Chassis |
| Manufacturer Part Number | C1-C4506-E |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | 4506-E |
| Product Name | ONE Catalyst 4506-E Switch |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 4500E |
| Brand Name | Cisco |
| I/O Expansions | |
| Expansion Slot Type | Line Card |
| Expansion Slot Type | Supervisor Engine |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| Interfaces/Ports | |
| Modular | Yes |
| Uplink Port | No |
| Stack Port | No |
| Total Number of Network Ports | 6 |
| Port/Expansion Slot Details | 6 x Expansion Slot |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS-5 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 40.50 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 17.4" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 12.5" |
| Compatible Rack Unit | 10U |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
