Cisco N5K-C5020P-BF-RF Nexus 5020 Chassis Rack-mountable Switch
SKU
N5K-C5020P-BF-RF
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$0.00

| General Information | |
| Product Type | Switch Chassis |
| Manufacturer Part Number | N5K-C5020P-BF-RF |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | 5020 |
| Product Name | Nexus 5020 Switch Chassis |
| Product Line | Nexus |
| Product Series | 5000 |
| Brand Name | Cisco |
| Product Condition | Refurbished |
| I/O Expansions | |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of Total Expansion Slots | 42 |
| Number of SFP+ Slots | 40 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS-5 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 50 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 30" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
