Cisco SG100D-08-NA-RF 100 8 Ports Desktop Wall Mountable Switch
SKU
SG100D-08-NA-RF
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$0.00

| General Information | |
| Product Type | Networking Parts |
| Manufacturer Part Number | SG100D-08-NA-RF |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | SG 100D-08 |
| Product Name | SG 100D-08 Unmanaged Gigabit Switch |
| Product Series | 100 |
| Brand Name | Cisco |
| Product Condition | Refurbished |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Media & Performance | |
| Network Technology | 10/100/1000Base-TX |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 15 oz |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.3" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 5.5" |
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
